Вебер (единица): Разлика помеѓу преработките

Додадени 179 бајти ,  пред 4 години
изменета категоризација, ситна поправка
сНема опис на уредувањето
(изменета категоризација, ситна поправка)
'''Вебер''' (симб: '''Wb''', '''Вб''') is the [[мерна единица|единица]] за [[магнетен тек]] од [[Меѓународен систем на мерни единици|системот SI]]. Густина на текот од еден Wb/m<sup>2</sup> (еден вебер на квадратен метар) изнесува една [[тесла (единица)|тесла]].
 
Единицата го носи името на [[Германија|германскиот]] физичар [[Вилхелм Едуард Вебер]] (1804–1891).
 
== Дефиниција ==
}}
 
Веберот може да се дефинира во однос на [[Фарадеев закон за индукција|Фарадеевиот закон]], кој го утврдува односот помеѓу промената на [[магнетен тек|магнетниот тек]] (флукс) низ затворен круг и [[електрично поле|електричноtoелектричното поле]] околу кругот. Промената на текот од еден вебер индуцира [[напон]] ([[електромоторна сила]]) од еден [[волт]] во [[секунда]].<ref>[http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/mk-leksikon/вебер „вебер“] - Лексикон на македонскиот јазик, он.нет</ref>
 
Официјално,
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{SI-единици}}
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Изведени SI-единици]]
[[Категорија:Мерни единици]]
[[Категорија:Електромагнетизам]]
[[Категорија:Зборови кои ги нема во ТРМЈ]]