Кристина Паксон: Разлика помеѓу преработките

Додадени 34 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|}}
 
'''Кристина Хал Паксон''' (родена на 6ти февруари [[1960]]) е [[економист]], експерт за [[јавно здравје]] и деветнаесетти Ректор на [[Универзитет Браун|Брауновиот Универзитет]]. Претходно, таа била професор по [[економија]] и јавни работи „Хјуз Роџерс“ на [[Универзитет Принстон|Универзитетот Принстон]] и декан на Принстоновата [[Школа за Јавни и Меѓународни Работи „Вудроу Вилсон“]].
 
За ректор на Брауновиот Универзитет беше избрана во март [[2012]]. Официјално ја презема функцијата од [[Рут Симонс]] на 1ви јули 2012, а беше [[инаугурација|инаугурирана]] на 27ми октомври 2012 година.
1.738

уредувања