Гесло: Разлика помеѓу преработките

Додадени 24 бајти ,  пред 6 години
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
[[Податотека:ScottishRoyal royalCoat coatof Arms of armsthe United Kingdom (Scotland).svg|thumb|right|250px|[[Кралски грб на Шкотска|Кралскиот грб на Шкотска]] со две мота:<br />„<small>IN DEFENS</small>“ и „<small>NEMO ME IMPUNE LACESSIT</small>“.]]
 
'''Гесло''' или '''мото'''<ref>Поретко се користат и поимите ''девиза'', ''парола'' и ''крилатица''.</ref>, е фраза која формално ја опишува општата мотивација или намера на една општествена група или огранизација. Геслото може да биде на било кој јазик, но најчести се локалниот и [[латински јазик|латинскиот]]. [[Влада|Владите]] обично употребуваат гесла на домашниот јазик. Пример за геслото на локален јазик е [[Република Македонија|македонското]] државно (и револуционерно) гесло: [[Слобода или смрт]].
105

уредувања