Разлика помеѓу преработките на „Крон“

Додадени 12 бајти ,  пред 2 години
ситна поправка
(ситна поправка)
}}
 
'''Крон''' или '''Хрон''' ([[старогрчки]]: ''Κρόνος'') — бил [[Титани|титан]], [[бог]] од првото поколение во [[грчка митологија|грчката митологија]] и единствен син на [[ГеаГеја (митологија)|ГеаГеја]] и [[Уран (митологија)|Уран]] небо. На татко му Уран му се осветил така што го кастрирал и се оженил со својата сестра [[РеаРеја]].
 
Во почетокот тој бил бог на земјоделството, а подоцна се идентифицира како бог на времето (([[старогрчки]]: ''Χρόνος''- време), симболизирајќи го времето кое води кон смртта. Реја дала дозвола на сите титани, со исклучок на Океан, да го нападнат [[Уран (митологија)|Уран]].
 
== Мит за крвавото владеење и паѓање на титаните ==
Мајката Земја (ГеаГеја) на Крон му ја прорекла дека ќе биде убиен од еден од неговите синови, а истото тоа му го потврдил и татко му при умирањето.Поради тоа тој ги голтал своите деца што [[РеаРеја (митологија)|РеаРеја]] му ги раѓала.<ref>[[Robert Graves|Robert Grevs]],[[The greek myths|Grčki mitovi]], Nolit, Beograd, 1992, str. 39.</ref>
Со соединувањето на Реа и Крон, се родиле идните олимписки богови: [[Деметра]], [[Хестија]], [[Хера]], [[Ад]], [[Посејдон]] и [[Зевс]], богови кои подоцна ја поделиле власта помеѓу себе си и завладеале со светот. Родителите на Крон му прорекле дека еден од неговите синови ќе му го зазеде престолот. Затоа, по секое раѓање на Реја, тој своите деца ги голтал. По раѓањето на Зевс, Реја своето дете го доверила на Океанида, која го однела во тајност во една пештера на Крит<Ref>[[Аполодор]], [[Митолошка библиотека]], I, 1, 4</ref>, додека пак, на својот сопруг му подметнала камен завиен во пелена. На тој начин Зевс бил спасен.