Разлика помеѓу преработките на „Крон“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(поправки)
}}
 
'''Крон''' или '''Хрон''' ([[старогрчки]]: ''Κρόνος'') — бил [[Титани|титан]]., [[бог]] од првото поколение во [[грчка митологија|грчката митологија]] и единствен син на [[Геа (митологија)|Геа]] и [[Уран (митологија)|Уран]] небо. На татко му Уран му се осветил така што го кастрирал и се оженил со својата сестра [[Реа]].
 
Во почетокот тој бил бог на земјоделството, а подоцна се идентифицира како бог на времето (([[старогрчки]]: ''Χρόνος''- време), симболизирајќи го времето кое води кон смртта. Реја дала дозвола на сите титани, со исклучок на Океан, да го нападнат [[Уран (митологија)|Уран]].