Разлика помеѓу преработките на „Санкт Петербург“

Додадени 452 бајти ,  пред 3 години
→‎Демографија: дополнување
(→‎Демографија: дополнување)
 
== Демографија ==
Според бројот на жители Санкт Петербург е втор најголем град во Русија. Според пописот од 2010 година, во градот живееле 4,.879,.566 жители. Етничкиот состав на населението е: [[Руси]] 92.5%, [[Украинци]] 1.5%, [[Белоруси]] 0.9%, [[Татари]] 0.7%, [[Ерменци]] 0.5%, [[Евреи]] 0.5%, [[Узбеци]] 0.4%, [[Таџици]] 0.3%, [[Азери]] 0.3%, [[Грузијци]] 0.2%, [[Молдавци]] 0.2%, [[Финци]] 0.06%.
 
{{Wide image|Panorama of Saint Petersburg from Palace Bridge.jpg|1000px|Реката [[Нева]] тече низ поголемиот дел од центарот на градот}}
Етничкиот состав на населението е: [[Руси]] 92.5%, [[Украинци]] 1.5%, [[Белоруси]] 0.9%, [[Татари]] 0.7%, [[Ерменци]] 0.5%, [[Евреи]] 0.5%, [[Узбеци]] 0.4%, [[Таџици]] 0.3%, [[Азери]] 0.3%, [[Грузијци]] 0.2%, [[Молдавци]] 0.2%, [[Финци]] 0.06%.
 
==Санкт Петербург како тема во уметноста и во популарната култура==
 
* [[Крајот на Санкт Петербург (филм од 1927)|Крајот на Санкт Петербург]] – советски филм од 1927 година, во режија на [[Всеволд Пудовкин]].<ref>Кинотека на Македонија, Програма - ноември 2015</ref>
{{Wide image|Panorama of Saint Petersburg from Palace Bridge.jpg|1000px|Реката [[Нева]] тече низ поголемиот дел од центарот на градот}}
 
{{рв|Saint Petersburg}}