Разлика помеѓу преработките на „Александар Коларов“

Додадени 216 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{pp-protected|reason=Persistent addition of unsourced or poorly sourced content|expiry=01:03, 29 July 2017|small=yes}} {{Use dmy dates|dat...)
 
с
 
{{pp-protected|reason=Persistent addition of [[WP:INTREF|unsourced or poorly sourced content]]|expiry=01:03, 29 July 2017|small=yes}}
{{Use dmy dates|date=April 2013}}
{{Infobox football biography 3
|name = Александар Коларов
|ntupdate = 24 March 2017
}}
'''Александар Коларов''' ({{lang-sr-cyr|Александар Коларов}}; {{IPA-sh|alɛksǎːndar kɔlǎrɔʋ|sr}}; роден на 10 ноември 1985 година) е српски професионален фудбалер, кој настапува за [[Серија А|калчолигашот]] [[ФК Рома|Рома]] и за [[Фудбалска репрезентација на Србија и Црна Гора|националниот тим на Србија]] како лев бек, но Коларов исто така знаезнаел и да одигра на централната дефанзивна позиција.Тој од време на време е заменик капитен на Србија, веднаш после [[Бранислав Ивановиќ]]. Тој бил именуван за најдобар фудбалер на Србија во 2011-2012 година.<ref>{{cite news|url=http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-1297633/Manchester-City-new-boy-Aleksandar-Kolarov-amazing-shot--referees-beware.html |title=Manchester City new boy Aleksandar Kolarov has an amazing shot on him – even referees should beware! |work=[[Daily Mail]] |publisher=[[Mail Online]] |location=UK |date=26 July 2010 |accessdate=22 November 2010 |first=Nick |last=Pisa |archiveurl=https://web.archive.org/web/20100727193930/http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-1297633/Manchester-City-new-boy-Aleksandar-Kolarov-amazing-shot--referees-beware.html |archivedate=27 July 2010 |deadurl=no |df=dmy }}</ref><ref>{{cite web|title=Video: Meet Manchester City's new signing Aleksandar Kolarov – Nine great goals and one great shot into the ref's kisser |url=http://www.mirrorfootball.co.uk/opinion/blogs/mirror-football-blog/Manchester-City-s-new-signing-Aleksandar-Kolarov-the-Serbian-Roberto-Carlos-best-goals-for-Lazio-on-video-article528217.html |work=[[Daily Mirror]] |author=Steve Anglesey |location=UK |date=16 July 2010 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20100719113709/http://www.mirrorfootball.co.uk/opinion/blogs/mirror-football-blog/Manchester-City-s-new-signing-Aleksandar-Kolarov-the-Serbian-Roberto-Carlos-best-goals-for-Lazio-on-video-article528217.html |archivedate=19 July 2010 |deadurl=no |accessdate=22 November 2010 |df=dmy }}</ref> He was named Serbian Player of the Year in 2011.
 
Коларов ја започнал својата кариера во [[ФК Црвена ѕвезда|Црвена Ѕвезда Белград]], но во 2004 година не се пробил во првиот тим, па затоа и се преселил во [[ФК Чукарички | Чукарички]]. Две години подоцна, тој се приклучил на белградскиот [[ОФК Белград]] пред да се пресели во [[Серија А]] со трансферот во [[ФКСС Лацио|Лацио]] , каде што го освоил [[Фудбалски куп на Италија|Купот на Италија]] и [[Суперкуп на Италија 2012|Суперкупот на Италија]] во 2009 година. Во 2010 година тој се преселил во [[ФК Манчестер Сити|Манчестер Сити]], со кој освоил две [[Премиер лига на Англија|Премиер Лига]] титули, [[ФА Куп]] и [[ФудбалскаФудбалски Лига Купкуп |на Англија|Лига Куп]].
 
Коларов го направинаправил своето највисоко меѓународно деби за Србија во 2008 година и оттогаш настапил над 60 пати. Коларов бил член на српската репрезентација на [[ФудбалЛетни наолимписки игри 2008|Летните олимписки игри 2008]] - машкина машкиот турнир 2008]во фудбал и [[2010 ФИФА Светско Првенство]].
 
==Наводи==
12.580

уредувања