Разлика помеѓу преработките на „Соборна џамија (Исфахан)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Infobox religious building
|building_name=Џамијата Jamé<br />Соборна џамија
|image=Jamé Mosque Esfahan courtyard.jpg
|caption=
}}
 
'''ЏамијатаСоборна Jaméџамија''' еили „'''Џаме'''“ — [[џамија]] која се наоѓа во [[Исфахан]], [[Иран]]. Била изградена во 771 година, и низ времето била на неколку пати рушена и оштетувана и повторно реконструирана. Ова е една од најстарите џамии во иран којшто сѐ уште опстојува.
{{Шаблон:Џамија никулец}}