Амстел (пиво): Разлика помеѓу преработките

Одземени 249 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Kiril Simeonovski ја премести страницата Пиварница Амстел на Амстел (пиво))
Нема опис на уредувањето
{{Infobox company
| name = Пиварница Амстел
| logo = [[Image:AMSTELLOGO.PNG|85px]]
| type =
| predecessor =
| intl = yes
}}
[[ImageПодатотека:Amstelbrouwerij (Amsterdam).JPG|thumbмини|250pxдесно|180п|Поранешната пиварница Амстел во [[Холандија]], која сега е училиште.]]
[[FileПодатотека:Amstel Beer advertisement 1922.jpg|thumbмини|250pxдесно|180п|Реклама за "Амстел супер стаут" од 1922 година]]
 
'''Пиварница Амстел''' ({{lang-nl|Amstelbrouwerij}}, {{IPA-nl|ˈɑmstəlbrʌwəˌrɛi̯|pron}}) е [[Холандија|холандска]] [[пиварница]] основана во 1870 на Мавританска во [[Амстердам]], [[Холандија]]. Во 1968 година, пиварниата била преземена од страна на [[Хајнекен интернешнал]], а фабриката за подготовка се затворила во 1982 година, при што производството се преселило во главната фабрика на Хајнекен во [[Зотервауде]].
[[Image:Amstelbrouwerij (Amsterdam).JPG|thumb|250px|Поранешната пиварница Амстел во [[Холандија]], која сега е училиште.]]
[[File:Amstel Beer advertisement 1922.jpg|thumb|250px|Реклама за "Амстел супер стаут" од 1922 година]]
 
'''Пиварница Амстел''' ({{lang-nl|Amstelbrouwerij}}, {{IPA-nl|ˈɑmstəlbrʌwəˌrɛi̯|pron}}) е [[Холандија|холандска]] [[пиварница]] основана во 1870 на Мавританска во [[Амстердам]], [[Холандија]]. Во 1968 година, пиварниата била преземена од страна на [[Хајнекен интернешнал]], а фабриката за подготовка се затворила во 1982 година, при што производството се преселило во главната фабрика на Хајнекен во [[Зотервауде]].
 
== Историја ==
[[Пиварница]] е основана на 11 јуни 1870 година во Амстердам и именувана по реката [[Амстел]], чии води, исто така, служиле за ладење. До 1872 година, Амстел годишно произведувал 10.000 хектолитри. Со цел за складирање на пивото, зимскиот мраз од каналите бил чуван во посебни визби со двојни ѕидови. Првично, пивото било најмногу пиено во Амстердам. Од 1883 година, исто така, започнало да се извезува во [[Велика Британија]] и [[Холандска Источна Индија]].
 
"Beiersche Bierbrouwerij de Amstel" (баварскаБаварската пиварница "Амстел") била основана во 1892 година како акционерско друштво. Во 1915 година производството на Амстел се зголемило дваесет пати повеќе, а во 1926 година Амстел ја содржел повеќе од една третина од холандскиот извоз на пиво. Во 1941 година, Амстел, заедно со Хајнекен, ја купил Амстердамскатаамстердамската пиварница '' Биер Воленховен Бирброувериј '', која била затворена во 1961 година.
 
Во 1954 година, Амстел изградила пиварница во [[Суринам]]. Неколку години подоцна, Амстел била првата холандска пиварница за извоз на пиво во конзерви или денеска познати како лименки. Во тоа време, вкупниот извоз на пивото "Амстел" изнесувал 101.000 хектолитри. Во 1958 година подружницата на Амстел го произвела своето прво пиво во [[Јордан]]. Во 1960 година, третата подружница на Амстел била отворена во [[Курасао]]. Во 1963 година се отвориле две нови пиварници, една во [[Порторико]] и една во [[Грција]].
 
== Пива ==
брендот Амстел. <Ref> [http://www.ratebeer.com/brewers/heineken-nederland/9/ Heineken Nederland <! - Bot генериран наслов ->] </ ref> "Амстел лагер" користи претежно Светло пилснер, иако се користат и некои темни слани. Се продава во 75 земји. '' Амстел Лајт'' е 3,5% алкохол по волумен (ABV) [[светло лагер]] во [[Соединети Американски Држави|САД]] и Холандија, 2,5% ABV на [[Нов Зеланд]], 4,1% ABV во [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]], 4,0% ABV во [[Мексико]]. '' Амстел 1870 '' е малку темно 11% лајт. Во [[Франција]] пивото наречено "Амстел„Амстел Слободно"Слободно“, со минимална содржина на алкохол & ndash; Околу еден процент ABV & ndash; Се произведува, безалкохолна верзија, '' Амстел Зеро'', исто така, може да се купи во Холандија, [[Грција]], [[Египет]] и други земји.
Хајнекен нуди неколку пива под
брендот Амстел. <Ref> [http://www.ratebeer.com/brewers/heineken-nederland/9/ Heineken Nederland <! - Bot генериран наслов ->] </ ref> "Амстел лагер" користи претежно Светло пилснер, иако се користат и некои темни слани. Се продава во 75 земји. '' Амстел Лајт'' е 3,5% алкохол по волумен (ABV) [[светло лагер]] во [[Соединети Американски Држави|САД]] и Холандија, 2,5% ABV на [[Нов Зеланд]], 4,1% ABV во [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]], 4,0% ABV во [[Мексико]]. '' Амстел 1870 '' е малку темно 11% лајт. Во [[Франција]] пивото наречено "Амстел Слободно", со минимална содржина на алкохол & ndash; Околу еден процент ABV & ndash; Се произведува, безалкохолна верзија, '' Амстел Зеро'', исто така, може да се купи во Холандија, [[Грција]], [[Египет]] и други земји.
 
Амстел, исто така, тргува со [[шенди]], наречен Амстел Радлер во неколку земји. Таа содржи 2% алкохол и е мешавина од лагер пиво и [[лимонада]].
 
==Наводи==
{{Reflistнаводи}}
 
== Надворешни врски ==
*{{Official website|http://www.amstel.com/}}
 
[[Категорија:Пиво]]
[[Категорија:Пивари во Холандија]]