Разлика помеѓу преработките на „Јани Макрадули“

Додадени 16 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(илустрирање)
|imagesize =
|office1 = Потпретседател на [[Собрание на Република Македонија|Собранието на Република Македонија]]
|term_start1 = [[август21 јуни]] [[2008]]
|term_end1 = во[[10 службамај]] [[2014]]
|president1 = [[Трајко Вељаноски]]
|predecessor1 =
Својата политичка кариера ја започнал во 1996 година кога станал член на Советот на [[Општина Центар]] од редовите на СДСМ. Во 2002 година бил избран за пратеник. По промена на власта во 2008 година станал потпретседател на Собранието на Република Македонија.
 
Во периодот од 1999 до 2006 година бил избран во ИО на [[СДСМ]], а од 2006 до 2009 бил потпретседател на партијата. Во 2012 година од страна на партијата бил кандидиран за градоначалник на Скопје.<ref>{{цитирана мрежна страница|url=http://24vesti.com.mk/jani-makraduli-e-kandidat-na-sdsm-za-gradonachalnik-na-skopje|title= Јани Макрадули е кандидат на СДСМ за градоначалник на Скопје|accessdate=2012-11-12}}</ref>
 
Во 2012 година од страна на партијата бил кандитиран за градоначалник на Скопје<ref>{{цитирана мрежна страница|url=http://24vesti.com.mk/jani-makraduli-e-kandidat-na-sdsm-za-gradonachalnik-na-skopje|title= Јани Макрадули е кандидат на СДСМ за градоначалник на Скопје|accessdate=2012-11-12}}</ref>.
 
== Наводи ==
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.sobranie.mk/?ItemID=881DFAEE07962042A220F9EB90E51C7B Јани Макрадули ПОТПРЕТСЕДАТЕЛ– Потпретседател НАна СОБРАНИЕТОСобранието НАна РЕПУБЛИКАРепублика МАКЕДОНИЈАМакедонија]
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Макрадули, Јани}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Макрадули}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Политичари од СДСМ]]