Амстел (пиво): Разлика помеѓу преработките

Додадени 95 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
}}
 
[[Image:Amstelbrouwerij (Amsterdam).JPG|thumb|250px|FormerПоранешната Amstelпиварница BreweryАмстел inво the Netherlands[[Холандија]], nowкоја сега aе schoolучилиште.]]
[[File:Amstel Beer advertisement 1922.jpg|thumb|250px|AnРеклама advertisement forза "AmstelАмстел superсупер Stoutстаут" fromод 1922 година]]
 
'''Пивара Амстел''' ({{lang-nl|Amstelbrouwerij}}, {{IPA-nl|ˈɑmstəlbrʌwəˌrɛi̯|pron}}) е [[Холандија|холандска]] [[пиварница]] основана во 1870 на Мавританска во [[Амстердам]], [[Холандија]]. Во 1968 година, пиварниата била преземена од страна на [[Хајнекен интернешнал]], а фабриката за подготовка се затворила во 1982 година, при што производството се преселило во главната фабрика на Хајнекен во [[Зотервауде]].
13.593

уредувања