Разлика помеѓу преработките на „Ангел Чалаков“

Додадени 182 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Ангел Керезов Чалаков''' бил македоно-одринскимакедонски револуционер (од бугарско потекло), деец на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]], учесник во македонското револуционерно движење, кон крајот на 19 и почетокот на 20 век.
 
==Биографија==