Разлика помеѓу преработките на „Аминта III“

Одземени 333 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
с
Од неговата жена, [[Евридика II]] имал три сина, од кои најмладиот е познатиот [[Филип II Македонски]].
 
title=[[{{Кралеви на Античка Македонија|Крал на Античка Македонија]] |}}
[[Слика:Mksonce.jpg|center|45px]]
{{Start box}}
{{succession box |
title=[[Кралеви на Античка Македонија|Крал на Античка Македонија]] |
before= [[Павсаниј]], [[Аргеј II]] |
after= [[Аргеј II]], [[Александар II]] |
years=399 п.н.е–399 п.н.е и 392 п.н.е–370 п.н.е
}}
{{End box}}
 
[[Категорија:Кралеви на Античка Македонија]]