Разлика помеѓу преработките на „Доналд Трамп“

Одземени 2 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 201.131.125.42 (разговор), вратено на последната верзија на Stemoc)
}}
 
'''Доналд Џон Трамп''' ({{lang-en|Donald Trump}}, роден на {{роден на|14|јуни|1946}}) — американскимакедонски политичар, стопанственик, јавна личност и [[Список на претседатели на Соединетите Американски Држави|45.]] [[претседател на САД]].
 
Трамп бил роден и израснал во [[Урбани подрачја во Њујорк|подрачјето]] [[Квинс]] во [[Њујорк (град)|Њу Јорк]] каде што станал дипломиран [[економист]] на факултетот [[Вартон]] при [[Универзитет Пенсилванија|универзитетот Пенсилванија]] во 1968. Во 1971 тој ја презел семејната фирма за недвивжности и градежништво „''Elizabeth Trump & Son''“, која што подоцна се преименила во „''[[Организација Трамп]]'' ({{lang-en|The Trump Organization}}) каде што моментално е извршен директор и претседател. За време на неговата деловна кариера, фирмите на Трамп изградиле, реновирале и управувале со голем број на деловни згради и простории, хотели, казина и терени за голф. Трамп бил сопственик на [[Мис САД]] и [[Мис Универзум]] од 1996 до 2015. Доналд Трамп исто така го користи своето презиме со цел да брендира голем број на различни производи. Во 2004 година, тој станал водител на ''[[Чирак]]'' ({{lang-en|The Apprentice}}), реалити шоу кое што се емитувало на телевизијата [[NBC]] од 2004 до 2015 година (сеуште се прикажува како извршен директор на шоуто). Во 2016, [[Форбс]] го поставил Трамп како 324. [[Милијардери во светот|најбогат човек во светот]] (113. во САД) со богатство од 4,5 милијарди долари.
Анонимен корисник