Разлика помеѓу преработките на „Африкански куп на нации 1978“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
| најдобар =
| претходно=[[Африкански куп на нации 1976|1976]]
| следно= [[Африкански куп на нации 19761980|19761980]]
}}
'''Африкански куп на нации во 1978 година''' — 11-то африканско фудбалско првенство на [[Африкански куп на нации|Африканскиот куп на нации]] кое се одржало во [[Гана]] од [[5 март]] - [[16 март]] [[1978]] година. На ова првенство учество зеле 8 репрезентации. Вкупно биле одиграни 16 натпревари.