Разлика помеѓу преработките на „Хакан Чалханоглу“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'' '''<nowiki/>'Хакан Чалханоглу'<nowiki/>''' '' ({{IPA-tr | haːkan t͡ʃaɫhanoːɫu}}, роден на 8 февруари 1994 година) е турски професионален фудбалер кој настапува како играч од среденот за [[ФК Милан|Милан]] и [[Фудбалска репрезентација на Турција| турскиот национален тим]]. Тој е познат по својата способност да постигнува голови од слободен удар. <Ref name = talksport />
 
Својата кариера тој ја започнал во [[ФК Карслуе|Карслуе]] во 2010 година, за да подоцна се пресели од другата страна на [[Хамбург]] во тимот на [[ФК Хамбургер|Хамбургер]] две години подоцна, поминувајќи уште една сезона во својот прв клуб на позајмица. Неговите настапи во својата прва сезона во [[Прва Бундеслига (фудбал)|Бундеслигата]] му го донела трансферот од 14,5 милиони евра во Баер од Леверкузен во 2014 година. Роден во [[Германија]], Чалханоглу се одлучил да ја претставува [[Фудбалска репрезентација на Турција | Турција]] на репрезентативно ниво, со што своето деби го остварил во 2013 година.
12.580

уредувања