Нова либерална партија: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Нова либерална партија (НЛП)''' — [[македонска]] [[политичка партија]]. Партијата учествува во коалицијата предводена од [[ВМРО-ДПМНЕ]] од 2011 година.<ref>[http://vecer.mk/makedonija/i-nova-liberalna-partija-stana-del-od-vladejachkata-koalicija И Нова либерална партија стана дел од владејачката коалиција], [[Вечер (дневен весник)|Вечер]], 3.2.2011</ref>
 
== Учество на избори ==
== Политичка активност ==
Од своето формирање во [[2009]] година, партијата учествувала во изборните коалиции предводени од ВМРО-ДПМНЕ на три парламентарни избори и тоа во [[Македонски парламентарни избори (2011)|2011]], [[Македонски парламентарни избори (2014)|2014]] и [[Македонски парламентарни избори (2016)|2016]] година.