Разлика помеѓу преработките на „Река“

Додадени 328 бајти ,  пред 3 години
* „Река“ (''The River'') - албум на музичарот „[[Али Фарка Туре]]“ (''Ali Farka Touré'').<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=qI_h49D1xo8&t=35s Ali Farka Touré - The River - Full Album (пристапено на 20.2.2017)]</ref>
* „Средба крај реката“ (''A Meeting By the River'') - композиција на американскиот музичар [[Рај Кудер]] и индискиот музичар [[Вишва Мохан Бат]].<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=C2ygVcw4SCk YouTube, Ry Cooder - Ganges Delta Blues (пристапено на 20.2.2017)]</ref>
 
===Реката како тема во сликарството===
* „Мотив од реката“ (''Motiv s rijeke'') - слика на хрватскиот уметник [[Људевит Шестиќ]] од 1940 година.<ref>''Središnja Hrvatska - Dvori s pogledom'', Hrvatska turistička zajednica, 2009.</ref>
 
== Наводи ==