Бјеловар: Разлика помеѓу преработките

Додадени 565 бајти ,  пред 5 години
дополнување
Нема опис на уредувањето
(дополнување)
'''Бјеловар''' ({{lang-hr|Bjelovar}}) — град во централна [[Хрватска]]. Бјеловар претставува административен центар на [[Бјеловарско-билогорска жупанија|Бјеловарско-билогорската жупанија]]. На пописот спроведен во 2011 година, во Бјеловар живееле 40.276 жители, од кои 91,25% биле [[хрвати]].<ref>[http://www.dzs.hr/Eng/censuses/census2011/results/htm/E01_01_04/e01_01_04_zup07.html Попис спроведен во Хрватска, 2011 година.]</ref>
 
Бјеловар бил за првпат бил спомнат во 1413 година, а добилстанал на значење когаград во 1756 година, кога била изградена тврдина од страна на [[Хабсбуршка монархија|хабсбуршката]] императорка [[Марија Тереза]], со што тој е едне од најмладите градови во Хрватска.<ref>''Središnja Hrvatska - Dvori s pogledom'', Hrvatska turistička zajednica, 2009.</ref> Главната улога на градот била одбрана на централна Хрватска против [[Отоманска империја|отоманските]] инвазии. Бјеловар по војните бил прогласен за слободен кралски град, од страна на [[Бан (титула)|банот]] [[Иван Мажураниќ]] во 1874.
 
Бјеловар по војните бил прогласен за слободен кралски град, од страна на [[Бан (титула)|банот]] [[Иван Мажураниќ]] во 1874.
 
==Спорт==
Во седумдесетите години на XX век, Бјеловар бил познат како главниот [[ракомет|ракометен]] град на Европа, кога локалниот ракометен клуб [[РК Бјеловар]] (тогаш познат под името Партизан) доминирал на хрватската, југословенската како и европската ракометна сцена.
 
==Културноисториски знаменистости==
Најпознати културноисториски снаменистости во Бјеловар се:<ref>''Središnja Hrvatska - Dvori s pogledom'', Hrvatska turistička zajednica, 2009.</ref>
* [[барок]]ната црква на [[Св. Тереза]]
* градскиот музеј
* касарната
 
===Збратимени градови===