Љумница: Разлика помеѓу преработките

Додадени 328 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Љумница исто така многу настрадала и во [[Втора светска војна|Втората светска војна]] и за време на [[Граѓанска војна во Грција|Граѓанската војна]], кога покрај големиот број дадени жртви повеќе семејства биле принудени да го напуштат селото и да се иселат во [[Македонија]] при што пребегнатите жители главно се сместени во [[Скопје]] и во [[Велес]].
 
[[Окупација на Македонија во Втората светска војна|Бугарските фашистички окупатори]] стрелале пет лица<ref>Биле убиени следниве лица: Емануел Петров Ѓорѓи (1904-1944), Мешев Димитров Ставре (1904-1944), Аџиев Василев Петар (1904-1944), Мешев Димитров Ефтим (1906-1944) и Попгоргиев Аврамов Ѓорѓи (1926-1944)</ref> поради учество во [[НОБ]] од селото на 18 јануари 1944 година во селото [[Моин]], каде што денес е подигнат споменик во нивна чест.
 
== Стопанство ==