Разлика помеѓу преработките на „Чикаго“

Додадени 439 бајти ,  пред 4 години
дополнување
с (додадена Категорија:Чикаго using HotCat)
(дополнување)
Интересно е и да се напомене дека има специфична клима која изобилува со ветар во текот на целата година и е еден од најветровитите градови во светот. А прекарот "ветровитиот град" не доаѓа поради климата туку поради честото менување на страната на чикашките политичари.
 
==Чикаго како тема во уметноста и во популарната култура==
== Наводи ==
* „Чикаго, сега!“ (''Chicago, Now!'') - песна на британската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Фол]]“ (''The Fall'') од 1990 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=0brbR5C8uOA YouTube, The Fall - Extricate (1990)(full album) (пристапено на 29.6.2017)]</ref>
 
<references/>
 
== Надворешни врски ==
History Emeritus
* [http://usmapserver.com/Illinois/Chicago Map of Chicago] and [http://usmapserver.com//Illinois/Chicago/?cps=-87.632,41.873,12500 Downtown Chicago Map]
 
== Наводи ==
<references/>
 
{{Шаблон:50-те најголеми града во САД по население}}