Разлика помеѓу преработките на „Стефан Дечански“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Стефан Дечански''' бил српски крал, син на [[Стефан Урош II Милутин]].
 
[[Податотека:Manastir Visoki Dečani (Манастир Високи Дечани) - by Pudelek..jpg|мини|лево|Манастирот Високи Дечани]]
За време на неговата младост, неговиот татко бил приморан да го испрати како заложник на татарскиот кан [[Ногај]], кај кого останал до 1299. Од 1309 година станал управник на [[Зета]]. Во 1314 година, учествувал во неуспешната побуна на аристократијата од Зета против Милутин. Стефан Дечански бил заробен, делумно ослепен и изгонет во [[Константинопол]], каде што останал под заштита на [[Андроник II Палеолог|Андроник II]]. Пред смртта, Милутин дозволил Стефан Дечански да се врати во Србија.
 
[[Податотека:Manastir Visoki Dečani (Манастир Високи Дечани) - by Pudelek..jpg|мини|лево|Манастирот Високи Дечани]]
Стефан прво се оженил со Теодора, ќерката на бугарскиот цар Смилец. После, нејзината смрт се оженил по втор пат, со Марија Палеологина, ќерката на паниперсевастот Јован Палеолог. За време на граѓанската војна во Византија помеѓу Андроник II и Андроник III, Стефан го поддржал стариот император. Како резултат на тоа, Стефан се нашол во опасна ситуација по поразот на Андроник II во 1328, а особено откако Андроник III формирал сојуз со бугарскиот цар [[Михаил III Шишман]]. Сепак, истата година Стефан успеал да ја победи бугарската армија кај Велбужд.