Разлика помеѓу преработките на „Партија за демократски просперитет“

нема опис на уредувањето
 
== Историја ==
Од [[1992]] до [[1998]] ПДП е дел од коалиционите влади предводени од [[СДСМ]]. По [[Македонски парламентарни избори (1998)|парламентарните избори од 1998 година]], ПДП преминува во опозиција и оттогаш поддршката за ПДП почнува драстично да опаѓа. Некогашната најсилна партија кај етничките Албанци во Република Македонија, на [[Македонски парламентарни избори (2002)|парламентарните избори во 2002 година]] освоила само 2,3% од гласовите и само два мандати во [[Собрание на Република Македонија|Собранието]].<ref>[http://sobranie.mk/posleden-sostav-2002-2006.nspx Пратенички состав 2002-2006], официјален веб портал на [[Собранието на Република Македонија]]</ref> На [[Македонски парламентарни избори (2006)|парламентарните избори 2006 година]] настапила во коалиција со [[Демократска унија за интеграција|Демократската унија за интеграција]] и освоила три мандати.<ref>[http://sobranie.mk/posleden-sostav-6678af9c-eca8-4bbc-9288-82ed9da93580.nspx Пратенички состав 2006-2008], официјален веб портал на [[Собранието на Република Македонија]]</ref> По изборите ПДП била во опозиција, но во мај [[2007]] година партиското раководство одлучило да ја прифати понудата на тогашниот новоизбран премиер [[Никола Груевски]] да влезе во [[Влада на Република Македонија од 2006|владината коалиција]], добивајќи го [[Министерство за локална самоуправа на Македонија|министерството за локална самоуправа]]. На [[Македонски парламентарни избори (2008)|следните парламентарни избори]], партијата настапила самостојно и ги загубила трите пратенички места.
 
Партијата подоцна настапила самостојно на [[Македонски парламентарни избори (2011)|парламентарните избори во 2011]], [[Македонски парламентарни избори (2014)|2014]] и [[Македонски парламентарни избори (2016)|2016]] притоа не освојувајќи ниеден мандат.<ref>[http://sobranie.mk/posleden-sostav-2011-2014.nspx Пратенички состав 2011-2014], официјален веб портал на [[Собранието на Република Македонија]]</ref><ref>[http://sobranie.mk/segashen-sostav.nspx Пратенички состав 2014-2016], официјален веб портал на [[Собранието на Република Македонија]]</ref><ref>[http://sobranie.mk/segashen-sostav-2016.nspx Пратенички состав 2016-2020], официјален веб портал на [[Собранието на Република Македонија]]</ref>
 
Петседател на ПДП е [[Абдулади Вејсели]], а негови претходници биле: [[Невзат Халили]], [[Абдурахман Алити]] и [[Имер Имери]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Македонски политички партии}}