Разлика помеѓу преработките на „Дуала“

Додадени 1.763 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Other uses|Duala (disambiguation){{!}}Duala}}
{{Refimprove|date=July 2010}}
{{Infobox Settlement |official_name = Дуала
|official_name = Дуала
|image_skyline = Atrium_Mall_Douala.png
|image_caption = Дуала
|image_flag =
|image_seal =
|nickname =
|map_caption = Позиција на градот Дуала, на картата на Камерун
|pushpin_map = Камерун
|coordinates = {{coord|04|03|N|009|41|E|region:CM|display=inline}}
|subdivision_type = Земја
|subdivision_name = {{flag|Cameroon}}
|subdivision_type1 = [[Regions of Cameroon|Регион]]
|subdivision_type2 = [[Departments of Cameroon|Department]]
|subdivision_name1 = [[Littoral Region (Cameroon)|Литорал]]
|subdivision_name2 = [[Wouri (department)|Вури]]
|leader_name = Fritz Ntone Ntone
|area_magnitude =
|area_total_km2 = 210
|elevation_m = 13
|population_total = 2446945<ref>{{cite web|url=http://www.world-gazetteer.com/wg.php?x=&men=gcis&lng=en&des=wg&geo=-53&srt=npan&col=abcdefghinoq&msz=1500&pt=c&va=&srt=pnan |title=World Gazetteer |deadurl=yes |archiveurl=https://archive.is/20130111113713/http://www.world-gazetteer.com/wg.php?x=&men=gcis&lng=en&des=wg&geo=-53&srt=npan&col=abcdefghinoq&msz=1500&pt=c&va=&srt=pnan |archivedate=2013-01-11 |df= }}</ref>
|population_as_of = 2012 (est.)
|population_density_km2 = auto
|population_urban =
|population_metro =
|population_note =
|website = [http://www.douala-city.org/ Official website]
|footnotes =
|area_land =
|area_water =
|area_metro =
|timezone = [[West Africa Time|WAT]]
|utc_offset = +1
|timezone_DST = [[West Africa Time|WAT]]
|utc_offset_DST = +1
}}<!-- Infobox ends !-->
[[Податотека:Statue de la nouvelle liberte Douala.jpg|thumb|right|190px|Новата статуа на слободата во Дуала.]]
'''Дуала''' е најголемиот град во [[Камерун]] и седиште на камерунската [[Приморска провинција]]. Овој град е комерцијалниот главен град на земјата. Во него се наоѓаат најголемото [[пристаниште]] во Камерун, како и [[Аеродром на Дуала|аеродромот]] на градот. Во Дуала се регулира најголемиот дел од извозот на земјата, како [[нафта]], [[какао]] и [[кафе]], како и [[трговија]]та од и со [[Чад]]. Дуала е и дом на [[Еко маркет]]от, најголем во земјата.
12.624

уредувања