Разлика помеѓу преработките на „Вештерки“

Додадени 349 бајти ,  пред 3 години
#1Lib1Ref
(#1Lib1Ref)
 
Вештерките се сретнувале под најразлични имиња: вештица, коњобарка, каменица, окамењеница, името да не ѝ се слушне, рогуља, рогуша, сркача и др.
Во Македонија највеќе се сретнуваат називите: вештерка, вештица, маѓепсница,мамница,преземачка<ref>[[Танас Вражиновски]],Македонска народна митологија, Матица Македонска, Скопје, 2002, стр.238</ref>.
 
==Вештерките како тема во уметноста и во популарната култура==