Разлика помеѓу преработките на „Вештерки“

Додадени 104 бајти ,  пред 2 години
ситна поправка
(ситна поправка)
(ситна поправка)
==Вештерките како тема во уметноста и во популарната култура==
Вештерките се среќаваат како честа тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Вештица“, Венко Андоновски, роман, Култура, Скопје, 2006
* „Запалете ја вештерката“ (''Burn the witch'') - песна на [[Рок музика|рок]]-групата „[[Рејдиохед]]“ (''Radiohead'') од [[2016]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=yI2oS2hoL0k Radiohead - Burn The Witch - YouTube (пристапено на 24.5.2016)]</ref>
* „Вештерка“ (''The witch'') - песна на рок-групата „[[Калт]]“ (''The Cult'').<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=TnyxEz4l70Q THE CULT - THE WITCH - YouTube (пристапено на 24.5.2016)]</ref>