Разлика помеѓу преработките на „ФК Металург Скопје“

Додадени 183 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
основан = {{Start date and age|1964}} |
терен = [[стадион Железарница]] |
претседател = Александар Панов|
тренер = СрѓанАлексо ЗахариевскиМацков |
капацитет = 3.,000 |
лига = [[ПрваТрета Македонска Лига (фудбал)|ПрваТрета македонска лига]] (Север)|
сезона = [[ПрваВтора фудбалска лига на Македонија 20142016/20152017|20142016/20152017]] |
позиција = 6<small>ти</small> |
позиција = [[Втора Македонска Лига (фудбал)|Втора македонска лига]]<br />9ти (отпаднати) |
шема_лр1=|шема_т1=_whitethinlines|шема_др1=|
леварака1=008000|тело1=008000|деснарака1=008000|шорцеви1=008000|чорапи1=008000|
}}
 
'''ФК Металург''' е [[Република Македонија|македонски]] [[фудбал]]ски клуб од [[Скопје]]. Своите натпревари ги игра на [[Стадион Железарница|стадионотСтадионот Железарница]].
 
== Историја ==