Разлика помеѓу преработките на „Човекот-слон (филм)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Човекот-слон''' ([[англиски]]: ''The Elephant Man'') - -американско-британски [[филм]] од 1980 година, во [[режија]] на [[Дејвид Линч]]. Главните улоги ги толкуваат: [[Ентони Хопкинс]], [[Џон Херт|Џон Харт]], [[Ен Бенкрофт]], [[Венди Хилер]], [[Фреди Џонс]] итн. Филмот го опишува животот на вистински човек, [[Џозеф Мерик]], кој бил познат како „[[Човекот-слон]]“. Филмот освоил вкупно 10 награди, меѓу кои француската награда „[[Цезар (награда)|Цезар]]“ за најдобар странски филм, три награди на [[БАФТА]], а бил номиниран и за наградата „[[Оскар]]“ во осум категории.<ref>[http://www.imdb.com/title/tt0080678/awards?ref_=tt_awd IMBd, The Elephant Man (1980), Awards (пристапено на 13.6.2017)]</ref>
 
==Содржина==