Разлика помеѓу преработките на „Силвија Плат“

Додадени 692 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
Силвија пишувала дневник од својата 11 година, а Тед го уништил нејзиниот последен дневник за никогаш да не се дознае вистината за нивната врска. Во 1982 година Плат е првата поетеса која ја добива Пулицеровата награда постхумно.
 
Многу критичари сметаат дека Тед се обидувал да ги контролира сите можни публикации на Силвија Плат сè до неговата смрт во [[1998]] година. Дури и откако по многугодишно криење на нејзиниот дневник го открива пред јавноста, Тед цензурира делови од нејзините текстови. Тој дури и ја цензурира нејзината стихозбирка Ариел отфрлајќи песни кои се однесувале на него. Тед го прекинува молкотпишува за Силвија во неговата последна колекција наречена „Роденденски писма“, насловната страна е направена од неговата ќерка Фрида.
 
Во 2017 година биле откриени писма напишани од Плат помеѓу 18 февруари 1960 и 4 февруари 1963 кои откриваат дека Тед ја тепал два дена пред таа да има спонтан абортус во 1961 година и дека тој ѝ кажал дека сака таа да е мртва.<ref name=":3">{{Cite news|url=https://www.theguardian.com/books/2017/apr/11/unseen-sylvia-plath-letters-claim-domestic-abuse-by-ted-hughes|title=Unseen Sylvia Plath letters claim domestic abuse by Ted Hughes|last=Kean|first=Danuta|date=2017-04-11|work=The Guardian|access-date=2017-04-14|language=en-GB|issn=0261-3077}}</ref>
 
== Белешки ==
496

уредувања