Петок: Разлика помеѓу преработките

Додадени 415 бајти ,  пред 5 години
[проверена преработка][проверена преработка]
(дополнување, викификација)
==Петок како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Петок, 13-ти“ - кус расказ на македонскиот писател [[Драган Георгиевски]] од [[2013]] година.<ref>Драган Георгиевски, ''Метаморфузија'', Темплум, Скопје, 2013.</ref>
* „Ќе те сакам до петок“ (''Love You Till Friday'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Риплејсментс]]“ (''The Replacements'') од 1981 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=sXjmR60_VcM YouTube, The Replacements - Sorry Ma, Forgot To Take...1981 (Full Album 2002)US (пристапено на 12.6.2017)]</ref>
 
== Наводи ==