Разлика помеѓу преработките на „Обединето Кралство“

Додадени 274 бајти ,  пред 2 години
→‎Историја: дополнување
(→‎Историја: дополнување)
{{Главна|Историја на Обединетото Кралство}}
 
Обединетото Кралство на Велика Британија е формирано на 1 мај 1707 година, како резултат на политичкиот сојуз на Кралството Англија (во кое е вклучен Велс) и Кралството Шкотска. Договорот за обединување е склучен со Акт за Обединување втемелен една година пред неговото потпишување, а потоа ратификуван од парламентите на [[Шкотска]] и [[Англија]]<ref>[http://www.historic-uk.com/HistoryUK/Scotland-History/ActofUnion.htm]</ref>. Во Шкотска наНа [[18 септември]] [[2014]] година, ќево сеШкотска бил одржиодржан [[Референдум за независност на Шкотска (2014)|референдум за независност на Шкотска]], на кој ќе се одлучуваодлучувало дали Шкотска треба да стане независна држава и со тоа да излезе од Обединетото Кралство. Сепак, реферндумот не успеал, бидејќи со тесно мнозинство, повеќето од гласачите гласале против отцепувањето на Шкотска од Обединетото Кралство.
 
== Географија ==