Разлика помеѓу преработките на „Прагматизам“

Додадени 60 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
'''Прагматизам''' ([[грчки]]: прагма- дело, дејствување, акција) е филозофско учење кое започнало во [[САД]] во доцните 1800-ти. [[Термин]]от прагматизам е прв пат употребен од страна на американскиот филозоф од 19 век, [[Вилијам Џејмс]], а како основач на ова учење се смета американскиот филозоф, исто така од 19 век, [[Чарлс Пирс]]. Важен претставник е и [[Џон Дјуи]].
 
Прагматизмот се одликува со инсистирање на последиците, корисноста и практичноста како витални компоненти на значењето и вистината. Прагматизмот не се согласува со гледиштето дека човековите концепти и интелектот ја претставуваат реалноста. Само идеите кои се корисни во животот се вистинити.
496

уредувања