Разлика помеѓу преработките на „Грамофонска плоча“

с
нема опис на уредувањето
с
 
LP плочите имаат пречник од 12 [[инч]]и, се вртат со 33 1/3 вртежи во минута и содржат околу 15-ина песни. Постојат и други, специјални плочи за [[сингл]]ови, 8-инчни во пречник, со брзина од 45 вртежи во минута и содржат обично една или две песни.
 
 
{{Музика-никулец}}
64

уредувања