Поп-музика: Разлика помеѓу преработките

Додадени 168 бајти ,  пред 5 години
rv
(rv)
}}
 
'''Поп''' [[музика|музиката]], во зависност од контекстот, се користи или како скратена форма за [[популарна музика]] или како поим за нејзин под-жанр. Општо земено, поп музиката содржи едноставни [[мелодија|мелодии]] со певливи [[рефрен|рефрени]]. Поп [[песна|песните]] често имаат „кука“, една или повеќе музички идеи повторувани за да го привлечат („закачат“) вниманието на слушателот. Кука може да биде било кој дел од песната и може да претставува музичка мелодија, [[ритам]], [[вокал]] или како што е често случајот, мешавина од сите нив. Поп музиката е обично лесна за слушање за било којшто е културно наклонет да земе учество во неа, дури и за музичкиот новајлија. Поп музиката се смета за [[комерцијална музика|најкомерцијализиран]] вид на музика.
 
== Светски поп ==
* [[Џастин Бибер]]
 
* [[Мајкл Џексон]] - нарекуван и „крал на поп-музиката“
* [[Бритни Спирс]]
* [[Кристина Агилера]]
* [[Мадона]]
* [[Роби Вилијамс]]
* [[Џастин Тимберлејк]]
* [[Ли Рајан]]
* [[Селин Дион]]
* [[One Direction]]
* [[Шерил Кол]]
 
== Македонски поп ==