Разлика помеѓу преработките на „Роберт Алаѓозовски“

Одземени 117 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox Officeholder
{{Инфокутија за личност
| име name = Роберт Алаѓозовски
| портрет image =
|office = [[Министер за култура на Македонија]]
| px = 200px
|president = [[Ѓорге Иванов]]
| опис =
|premier = [[Зоран Заев]]
| родено-име = Роберт Алаѓозовски
|term_start = [[1 јуни]] [[2017]]
| роден-дата = {{роден на|27|октомври|1973}}
|term_end = во служба
| роден-место = {{роден во|Струмица}}, {{МКД}}
|predecessor = [[Елизабета Канческа Милевска]]
| починал-дата =
|successor =
| починал-место =
| роден-дата birth_date = {{роден на|27|октомври|1973}}
| починал-причина =
|birth_place = [[Скопје]], [[СР Македонија]] денес [[Република Македонија]]
| наставка =
| наставка1 death_date =
|death_place =
| наставка2 =
| познат party = [[СДСМ]]
|alma_mater =
| занимање = есеист, раскажувач, критичар и преведувач.
| сопружник =
| родители =
| деца =
}}
 
 
==Надворешни врски==
 
{{Влада на Македонија (2017-2021)}}