Разлика помеѓу преработките на „Сулејман Рушити“

Додадени 620 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
== Биографија ==
 
Рушити дипломирал режија на Факултетот за драмски уметности во [[Тирана]] во [[1997]] година<ref>[http://www.sobranie.mk/biografija-pratenici-44b6c7b3-ac00-4b73-bb2b-682f70487afc-ns_article-sulejman-rushiti-08.nspx Биографија на www.sobranie.mk]</ref>. Од [[1998]]-[[2001]] бил ангажиран како режисер во [[Македонска радиотелевизија|Македонска радиотелевизија]], а во [[2001]] и [[2002]] година бил директор на Театарот на народностите во [[Скопје]].
 
Рушити бил основач и директор на театарот Алтернативе, Скопје во периодот од 1998-2002 година. Во [[2002]] година бил еден од основачите на културниот магазин Алтернатива, а во текот на 2002-2003 година бил член на бордот на „Про хелветиа“. Посетувал повеќе обуки од областа на управување на институциите од културата во странски образовни институции. Рушити зборува [[англиски]], [[германски]], [[српски]] и [[италијански]] јазик.
 
== Политичка кариера ==
 
Сулејман Рушити во периодот од 28 август 2006 до 27 јули 2008 година ја извршувал функцијата [[Список на министри за образование и наука на Република Македонија|Министер за образование и наука]].
 
{{Состав на Владата на Македонија (2006)}}
 
{{DEFAULTSORT:Рушити, Сулејман }}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Македонски политичари]]
[[Категорија:Македонски Албанци]]