Разлика помеѓу преработките на „Сулејман Рушити“

Додадени 1.257 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
|successor =[[Перо Стојановски]]
|birth_date = {{роден на|22|јануари|1972}}
|birth_place = [[Чајле]], {{роден во|ГостиварГостиварско}}, [[СФРЈ]]
|death_date =
|death_place =
|website =
}}
'''Сулејман Рушити''' (роден на {{роден на|22|јануари|1972}} година во [[Чајле]], {{роден во|ГостиварГостиварско}}) — македонски режисер и политичар.
 
== Биографија ==
 
Рушити дипломирал режија на Факултетот за драмски уметности во [[Тирана]] во [[1997]] година. Од [[1998]]-[[2001]] бил ангажиран како режисер во [[Македонска радиотелевизија|Македонска радиотелевизија]], а во [[2001]] и [[2002]] година бил директор на Театарот на народностите во [[Скопје]].
 
Рушити бил основач и директор на театарот Алтернативе, Скопје во периодот од 1998-2002 година. Во [[2002]] година бил еден од основачите на културниот магазин Алтернатива, а во текот на 2002-2003 година бил член на бордот на „Про хелветиа“. Посетувал повеќе обуки од областа на управување на институциите од културата во странски образовни институции. Рушити зборува [[англиски]], [[германски]], [[српски]] и [[италијански]] јазик.
 
 
{{Македонија-политичар-никулец}}
{{Состав на Владата на Македонија (2006)}}