Разлика помеѓу преработките на „Сулејман Рушити“

Одземени 1.174 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3408179 (translate me))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Officeholder
|name = Сулејман Рушити
|successor =[[Перо Стојановски]]
|birth_date = {{роден на|22|јануари|1972}}
|birth_place = [[{{роден во|Гостивар]]}}, [[Република МакедонијаСФРЈ]]
|death_date =
|death_place =
|website =
}}
'''Сулејман Рушити''' (роден на {{роден на|22|јануари|1972}} година во {{роден во|Гостивар}}) — македонски режисер и политичар.
 
 
 
'''Сулејман Рушити''', министер за образование и наука, е роден [[22 јануари]] [[1972]] година во [[Гостивар]]. Дипломирал режија на Факултетот за драмски уметности во [[Тирана]], во [[1997]] година. Од [[1998]]-[[2001]] е ангажиран како режисер во Македонска радиотелевизија, а во 2001 и 2002 година бил директор на Театарот на народностите во [[Скопје]].
 
Основач е и директор на театарот Алтернативе, Скопје во периодот од 1998-2002 година. Во [[2002]] година бил еден од основачите на културниот магазин Алтернатива, а во текот на 2002-2003 година е член на бордот на Про хелветиа. Посетувал повеќе обуки од областа на управување на институциите од културата во странски образовни институции. Рушити зборува [[англиски]], [[германски]], [[српски]] и [[италијански]] јазик.
 
{{Македонија-политичар-никулец}}