Разлика помеѓу преработките на „Социјализам“

Додадени 497 бајти ,  пред 3 години
→‎Наводи: дополнување
(вметнување на урл-врската до речникот во наводот)
(→‎Наводи: дополнување)
 
* Дали режимите на чие чело беа или се комунисти (како [[СССР|Советскиот Сојуз]], [[Кина]], [[Куба]], [[СФРЈ|СФР Југославија]] итн.) можат да се сметаат за социјалистички или беа облици на [[државен капитализам]]?
 
==Социјализмот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Социјалист“ (''Socialist'') - песна на британската [[Рок-музика|рок]]-група „[[ПИЛ (рок-група)|ПИЛ]]“ (''Public Image Ltd.'') од 1979 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=nLDL0G8U8Xo YouTube, Public Image Ltd. – Metal Box (FULL ALBUM | HQ SOUND) (пристапено на 29.5.2017)]</ref>
 
== Наводи ==