Разлика помеѓу преработките на „Роберт Алаѓозовски“

Одземени 10 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q128481 (translate me))
| деца =
}}
 
'''Роберт Алаѓозовски''' ({{роден вона|Струмица27|октомври|1973}}, во {{роден наво|27|октомври|1973Струмица}}) е македонски есеист, раскажувач, критичар и преведувач.<ref>[http://www.blesok.com.mk/avtor.asp?lang=mac&id=720 Писателска биографија]</ref>
 
==Биографија==
Алаѓозовски е роден на [[27 октомври]] [[1973]] година во [[Струмица]], [[Македонија]]. Магистрирал на Катедратакатедрата за Општаопшта и компаративна книжевност при Филолошкиот факултет во Скопје (на тема „Теориско-поетички аспекти на македонската постмодернистичка проза“. Автор е на: зборникзборникот уметнички и неуметнички текстови „Флорилегиј“ (на интернет, во издание на Блесок); преку 150 рецензии, критики, есеи, прилози и дузина студии од областа на филмот, литературата, театарот и од интердисциплинарни теми, објавени во повеќе весници и списанија; неколку преводи на текстови и книги.
 
За својата работа и залагање ги има добиено следниве признанија: награда на поетскиот фестивал „Поткозјачки средби“, Куманово (1994); откупна и втора награда на Конкурсот за краток расказ на „Студентски збор“, (1996 и 1997 година). Застапен е во антологијата на краток расказ на Катица Ќулавкова „Царски Рез“.
Алаѓозовски е роден на [[27 октомври]] [[1973]] година во [[Струмица]], [[Македонија]]. Магистрирал на Катедрата за Општа и компаративна книжевност при Филолошкиот факултет во Скопје (на тема „Теориско-поетички аспекти на македонската постмодернистичка проза“. Автор е на: зборник уметнички и неуметнички текстови „Флорилегиј“ (на интернет, во издание на Блесок); преку 150 рецензии, критики, есеи, прилози и дузина студии од областа на филмот, литературата, театарот и од интердисциплинарни теми, објавени во повеќе весници и списанија; неколку преводи на текстови и книги.
 
За својата работа и залагање ги има добиено следниве признанија: награда на поетскиот фестивал „Поткозјачки средби“, Куманово (1994); откупна и втора награда на Конкурсот за краток расказ на „Студентски збор“, (1996 и 1997 година).
== Наводи ==
Застапен е во антологијата на краток расказ на Катица Ќулавкова „Царски Рез“.
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
[http://www.e-knigi.com.mk/06collections/alagjozovski Флорилегиј]
{{Влада на Македонија (2017-2021)}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Алаѓозовски}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Алаѓозовски, Роберт}}
 
[[Категорија:Писатели од Струмица]]
 
[[Категорија:Македонски есеисти]]
 
[[Категорија:Македонски раскажувачи]]
 
[[Категорија:Македонски критичари]]
 
[[Категорија:Македонски преведувачи]]
 
[[Категорија:Македонски писатели]]