17 мај (починале): Разлика помеѓу преработките

Додадени 194 бајти ,  пред 5 години
дополнување
[проверена преработка][проверена преработка]
(дополнување)
(дополнување)
 
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1727]] 
|[[Катерина I (Русија)|Катерина I]] — [[Цар|царица]] на [[Русија]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1395]] 
|[[Крале Марко]] — македонски феудален владетел, [[крал]] и легендарен јунак од усното народно творештво.
|-
|valign="top" align="right"|[[1886]] 
|valign="top" align="right"|[[1985]] 
|[[Нешо Марковски]] — македонски [[новинар]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1987]] 
|[[Гунар Мирдал]] — шведски [[економист]], добитник на [[Нобелова награда за економија|Нобеловата награда]] во [[1974]] година.
|-
|valign="top" align="right"|[[2002]] 
|[[Ладислав Кубала]] — унгарски [[фудбалер]]
|-
|valign="top" align="right"|[[2017]] 
|[[Тодор Веселиновиќ]] — српски и југословенски [[фудбал]]ер и тренер.
|}
<noinclude>