Разлика помеѓу преработките на „Едмондо де Амичис“

Додадени 1.150 бајти ,  пред 4 години
Опишав што бил тој, кога се родил и кога умрел.
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(Опишав што бил тој, кога се родил и кога умрел.)
 
Неговите дела, романот за деца „Срце“ и патописот „Холандија“ се преведени на сите јазици во светот.
Роден е во северозападниот дел на Италија, во Onelji (Итал. Oneglia), која е дел од градот на Империја во Лигурија во 1846 година. Тој дипломирал на воено училиште во Модена и стана офицер на Кралството на Италија. Неговата прва работа воениот живот беше објавена во 1868 година во весникот на Министерството за одбрана. Во 1870 година станал соработник на римскиот весник Ла Насион и почна да ја пишува патеписи: Шпанија (1873), Мароко (1876), Konsantinopolj (1878). Светска слава книгата срце, опишувајќи една учебна година низ очите на учениците од трето одделение. Роден бил на 21 октомври 1846 година во Онеља Италија. Умрел на 11 март 1908 година кога имал 61 година.
 
{{Никулец за биографија}}
 
Анонимен корисник