Разлика помеѓу преработките на „Хаџидимово (општина)“

Додадени 608 бајти ,  пред 4 години
 
== Администрација и политика ==
=== Населени места ===
[[Абланица (Пиринско)|Абланица]],
[[Податотека:Bulgaria Hadzhidimovo Municipality geographic map bg.svg|250п|мини|десно|Карта на Општина Хаџидимово со населените места]]
[[Беслен]],
Општината има 15 населени места. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):
[[Блатска]],
 
[[Гајтаниново]],
* [[Абланица (Пиринско)|Абланица]],
[[Копривлен]],
* [[Беслен]],
[[Л’ки (село)|Л’ки]],
* [[Блатска]],
[[Лески (Неврокопско)|Лески]] (Н. Лески),
* [[Гајтаниново]],
[[Либјахово]] (Илинден),
* [[Копривлен]],
[[Нова Ловча]],
* [[Л’ки (село)|Л’ки]],
[[Парил]],
* [[Лески (Неврокопско)|Лески]] (Н.Ново Лески),
[[Петралик]] (Петрелик),
* [[Либјахово]] (Илинден),
[[Садово (Пиринско)|Садово]],
* [[Нова Ловча]],
[[Теплен]],
* [[ТешовоПарил]],
* [[Петралик]] (Петрелик),
'''[[Хаџидимово]]'''
* [[Садово (Пиринско)|Садово]],
* [[Теплен]],
* [[Тешово]]
* '''[[Хаџидимово]]''' (создадено од Долна Сингартија и Горњани)
 
=== Иселени места ===
* [[Љалево]]
* [[Перица]]
 
== Културни и природни знаменитости ==