Разлика помеѓу преработките на „Либјахово“

Одземени 82 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
:''За други значења на поимот '''Илинден''' воидете на [[Илинден (појаснување)|појаснителната страница]]''
'''Илинден''' е село во [[Општина Хаџидимово]].
 
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
{{Инфокутија за село во Пиринска Македонија|
| слика мапа=
| име=Илинден, поранешно име Либјахово
| општина=[[Општина Хаџидимово]]
| популација=
| веб=
}}
'''Либјахово''' (од 1951 г. офиц. '''Илинден'''<ref>Мичев, Николай. Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878 – 1987“, София, 1989.</ref>, {{lang-bg|Илинден}}) — село во [[Општина Хаџидимово]].
 
== Географиja и местоположба ==
 
== Личности ==
* [[Димитар Иванов Миленков]], роден 24.8.1924, борец во [[ПеттатаПетта прилепска бригада|V Прилепска бригада]] на [[НОВ]] <ref>Албум на политическите затворници от СкопскијаСкопския областен затвор - филиал Идризово 1943 - 1944 г., редакционна колегијаколегия под обштаобща редакцијаредакция на Д. Соломонов, Издателско-печатна база ЕЦНПКФКС</ref>
 
== Култура и спорт ==
== Надворешни врски ==
 
{{ПМ-гео-никулец}}
{{Населени места во Општина Хаџидимово}}
'''Илинден''' е село во [[{{Општина Хаџидимово]].}}
{{Населено место-Бугарија-никулец}}
 
[[Категорија:Општина Хаџидимово]]