Разлика помеѓу преработките на „Мехомија“

Додадени 68 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|website={{матична|http://www.razlog.bg}}
|}}
'''Мехомија''' (од 1925 г. офиц. '''Разлог'''<ref>НиколайУказ Мичев, Петър86/обн. Коледаров26.03.1925 „Речник на селищата и селищните имена в България 1878 – 1987“, София, 1989г.</ref>, {{lang-bg|Разлог}}) — град во [[Пиринска Македонија]], денес во [[Благоевградска област|Благоевградската област]], југозападна [[Бугарија]], недалеку од градот [[Банско (град)|Банско]]. Брои 12.789 жители (2015) и претставува седиште на истоимената [[Општина Мехомија]] (Општина Разлог).
 
Градот го добил новото име по традиционалната котлинска област [[Разлог (област)|Разлог]] (Разлошко), во која е сместен.<ref>Николай Мичев, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878 – 1987“, София, 1989.</ref>
 
== Поврзано ==