Разлика помеѓу преработките на „Мехомија“

Додадени 228 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с
|coordinates = {{coord|41|53|N|23|28|E|region:BG|display=inline,title}}
|leader_name=Красимир Герчев
|website={{матична|http://www.razlog.bg}}
|}}
'''Мехомија''' (од 1925 г. офиц. '''Разлог'''<ref>Николай Мичев, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878 – 1987“, София, 1989.</ref>, {{lang-bg|Разлог}}) — град во [[Пиринска Македонија]], денес во [[Благоевградска област|Благоевградската област]], југозападна [[Бугарија]], недалеку од градот [[Банско (град)|Банско]]. Брои 12.789 жители (2015) и претставува седиште на истоимената [[Општина Мехомија]] (Општина Разлог).
 
== Поврзано ==
* [[Разлошко]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.razlog.bg Портал на Разлог]
 
{{ПМ-гео-никулец}}