Разлика помеѓу преработките на „Мехомија“

Додадени 1.072 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Инфокутија Населено место во Бугарија
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
| грбname = Мехомија
{{Населено место во Бугарија
| име native_name = Разлог
| население native_name_lang = 12 944bg
| image_skyline = Razlog Sights.jpg
| население година = 2010
| image_caption = Погледи на Мехомија
| слика населено место = Kukeri razlog.JPG
|subdivision_type = [[Земји во светот|Земја]]
| грб =
|subdivision_name = [[Бугарија]]
| област = Благоевградска
|subdivision_type1 = [[Области во Бугарија|Област]]
| општина = Разлог
|timezone=[[источноевропско време|EET]]
| регистарска ознака = E
|utc_offset=+2
| градоначалник = Красимир Герчев ([[ГЕРБ]])
|timezone_DST=[[источноевропско летно време|EEST]]
| надморска височина = 831
|utc_offset_DST=+3
| веб = http://www.razlog.bg/
|map_caption = Местоположба на Мехомија|
| латитуда = 41° 53′
| лонгитудаpushpin_map = 23° 28′Бугарија
|pushpin_label_position =
}}
|pushpin_map_caption =Местоположба на Мехомија
'''Разлог''' е град во [[Пиринска Македонија]], [[Бугарија]].
|pushpin_mapsize =
|leader_title = Градоначалник
|postal_code_type =[[Поштенски број|Пошт. бр.]]
|native_name=Разлог|
|subdivision_name1=[[Благоевградска област|Благоевградска]]
|image_shield=
|population_total=12789|population_footnotes=
|population_as_of=2015
|elevation_m=812
|postal_code=2760
|area_code=0747
|LicensePlate=E
|coordinates = {{coord|41|53|N|23|28|E|region:BG|display=inline,title}}
|leader_name=Красимир Герчев
|}}
'''Мехомија''' (од 1925 г. офиц. '''Разлог'''<ref>Николай Мичев, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878 – 1987“, София, 1989.</ref>, {{lang-bg|Разлог}}) — град во [[Пиринска Македонија]], денес во [[Благоевградска област|Благоевградската област]], југозападна [[Бугарија]], недалеку од градот [[Банско (град)|Банско]]. Брои 12.789 жители (2015) и претставува седиште на истоимената [[Општина Мехомија]] (Општина Разлог).
 
{{БугаријаПМ-гео-никулец}}
Тој се наоѓа во административната единица [[Благоевградска област|Благоевград]] и е во близина на [[Банско (град)|Банско]]. До [[1925]] година, градот се нарекувал '''Мехомија'''.
{{Општина Мехомија}}
 
{{Бугарија-гео-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Општина Разлог]]
[[Категорија:Разлог| ]]
[[Категорија:Општина Разлог]]
'''Разлог''' е град[[Категорија:Градови во [[Пиринска Македонија]], [[Бугарија]].