Европско првенство во фудбал 2004: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Европско првенство во фудбал 2004''' или скратено '''Евро 2004''' — е 12-тото издание на [[Европско првенство во фудбал|европското првенство во фудбал]] организирано од страна на [[УЕФА]]. Завршниот турнир бил за првпат органиизиран во [[Португалија]], од 12 јуни - 4. јули 2004 година, по нивната кандидатура која била избрана на 12 октомври 1999 година, во конкуренција на [[Шпанија]] и [[Австрија]] / [[Унгарија]].<ref>{{cite news |title=Euro Championships lowdown |url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/internationals/3248986.stm |publisher=BBC Sport (British Broadcasting Corporation) |date=29 November 2003 |accessdate=26 April 2010 }}</ref><ref>{{cite web |title=Stadium deals inked |url=http://www.uefa.com/news/newsid=58042.html |publisher=UEFA.com (Union of European Football Associations) |date=10 March 2003 |accessdate=11 June 2012 }}</ref>.Вкупно триесет и еден натпреваринатпревар се одиграаодиграле на десет локации во осум градови - [[ Авеиро]], [[Брага]], [[Коимбра]], [[Гуимареш]], [[ Фаро]] / [[Лоле]], [[Леирија]], [[Лисабон]] и [[Порто]]
 
Како и на Еуро 1996 и [[УЕФА Еуро 2000 |Еуро 2000]] изданијата, на завршниот турнир се натпреваруваа 16 екипи - домаќините плус 15 екипи кои успешно ги совладаа квалификациите за Еуро 2004, кој започнале во септември 2002 година. Фудбалската репрезентација на Летонија за прв пат обезбеди учество на еден голем турнир елиминирајќи ја [[Фудбалска репрезентација на Турција| Турција]] во квалификациите, односно баражот, додека [[Фудбалска репрезентација на Грција | Грција]] се врати на Европските првенства по 24 години.
13.808

уредувања