Европско првенство во фудбал 2004: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Турнирот бил богат со изненадувања и импресии: [[Фудбалска репрезентација на Германија| Германија]], [[Фудбалска репрезентација на Шпанија| Шпанија]] и [[Фудбалска репрезентација на Италија|Италија]] беа елиминирани во групната фаза, додека [[Фудбалска репрезентација на Франција|националниот тим на Франција]], бранителите на првенството, беа исфрлени во четврт-финалето од Грција.[[Фудбалска репрезентација на Португалија,| Португалскиот национален тим]] закрепна од поразот на отворањето на првенството против Грција, и од натпревар во натпревар беа се посилни, елиминирајќи ја [[Фудбалска репрезентација на Англија | Англија]] и [[Фудбалска репрезентација на Холандија| Холандија]] на патот до финалето. За прв пат на еден голем фудбалски турнир, учесниците на последниот натпревар беа истите тимови како на првиот натпревар.<ref>{{cite web|last1=Holland|first1=Phil|last2=Williamson|first2=Martin|title=History of the Euros: European Championships 2004|url=http://espnfc.com/en/news/1053830/league/uefa-euro/season/2012/european-championships-2004.html|publisher=[[ESPN]]|accessdate=17 June 2012|date=29 April 2012}}</ref> Португалија била поразена од Грција, со голот на [[Ангелос Харистеас]].<ref>{{cite news |title=Charisteas the hero as Greece defy the odds |first=Kevin |last=McCarra |url=https://www.theguardian.com/football/2004/jul/05/euro2004.sport1 |work=The Guardian |publisher=Guardian News and Media |date=5 July 2004 |accessdate=24 May 2012 }}</ref> Триумфот на Грција бил неочекуван, со оглед на тоа дека тие учествуваче до тогаш само на два други големи турнири, Еуро 1980 и [[Светско првенство во фудбал 1994|Светско Првенство во фудбал 1994 година]], каде што не успеа да победат на ниту еден натпревар.
 
За време на церемонијата на отворањето на турнирот, бешебил прикажан брод - кој ги симболизира португалските откритија и патувањата на португалските истражувачи - како и едрење преку морето, при што се претворил во знамињата на сите земји натпреварувачи.<ref>{{cite news |title=Euro 2004 build-up in pictures |url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/euro_2004/photo_galleries/3800931.stm |publisher=BBC Sport (British Broadcasting Corporation) |date=12 June 2004 |accessdate=10 June 2012 }}</ref> На завршната церемонија, португалско-канадската пејачка [[Нели Фуртадо]] ја изведе песната"[[Форца]]".
 
==Наводи==
13.808

уредувања