Европско првенство во фудбал 2004: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Како и на Еуро 1996 и [[УЕФА Еуро 2000 |Еуро 2000]] изданијата, на завршниот турнир се натпреваруваа 16 екипи - домаќините плус 15 екипи кои успешно ги совладаа квалификациите за Еуро 2004, кој започнале во септември 2002 година. Фудбалската репрезентација на Летонија за прв пат обезбеди учество на еден голем турнир елиминирајќи ја [[Фудбалска репрезентација на Турција| Турција]] во квалификациите, односно баражот, додека [[Фудбалска репрезентација на Грција | Грција]] се врати на Европските првенства по 24 години.
 
Турнирот бил богат со изненадувања и импресии: [[Фудбалска репрезентација на Германија| Германија]], [[Фудбалска репрезентација на Шпанија| Шпанија]] и [[Фудбалска репрезентација на Италија|Италија]] беа елиминирани во групната фаза, додека [[Фудбалска репрезентација на Франција|националниот тим на Франција]], бранителите на првенството, беа исфрлени во четврт-финалето од Грција.[[Фудбалска репрезентација на Португалија,| Португалскиот национален тим]] закрепна од поразот на отворањето на првенството против Грција, и од натпревар во натпревар беа се посилни, елиминирајќи ја [[Фудбалска репрезентација на Англија | Англија]] и [[Фудбалска репрезентација на Холандија| Холандија]] на патот до финалето. За прв пат на еден голем фудбалски турнир, учесниците на последниот натпревар беа истите тимови како на првиот натпревар.<ref>{{cite web|last1=Holland|first1=Phil|last2=Williamson|first2=Martin|title=History of the Euros: European Championships 2004|url=http://espnfc.com/en/news/1053830/league/uefa-euro/season/2012/european-championships-2004.html|publisher=[[ESPN]]|accessdate=17 June 2012|date=29 April 2012}}</ref> Португалија бешебила поразена од Грција, со голот на [[Ангелос Харистеас]].<ref>{{cite news |title=Charisteas the hero as Greece defy the odds |first=Kevin |last=McCarra |url=https://www.theguardian.com/football/2004/jul/05/euro2004.sport1 |work=The Guardian |publisher=Guardian News and Media |date=5 July 2004 |accessdate=24 May 2012 }}</ref> Триумфот на Грција бил неочекуван, со оглед на тоа дека тие учествуваче до тогаш само на два други големи турнири, Еуро 1980 и [[Светско првенство во фудбал 1994|Светско Првенство во фудбал 1994 година]], каде што не успеа да победат на ниту еден натпревар.
 
За време на церемонијата на отворањето на турнирот, беше прикажан брод - кој ги симболизира португалските откритија и патувањата на португалските истражувачи - како и едрење преку морето, при што се претворил во знамињата на сите земји натпреварувачи.<ref>{{cite news |title=Euro 2004 build-up in pictures |url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/euro_2004/photo_galleries/3800931.stm |publisher=BBC Sport (British Broadcasting Corporation) |date=12 June 2004 |accessdate=10 June 2012 }}</ref> На завршната церемонија, португалско-канадската пејачка [[Нели Фуртадо]] ја изведе песната"[[Форца]]".
13.740

уредувања